SMART Craiova

SCM Craiova câștigă Derby-ul de Oltenia cu scorul de 25-22

Handbalistele de SCM Craiova au urcat în această seară pe locul al doilea al Ligii Florilor în urma victoriei în fața HCM Râmnicu Vâlcea, cu scorul 25 -22.

După ce în week-end, Craiova reușea să depășească Brest Bretagne cu un avantaj minim, de doar un gol, scor 16-15, astăzi handbalistele antrenate de Bogdan Burcea au învins HCM Râmnicu Vâlcea, făcând astfel schimb de poziții în clasament.

La pauză craiovencele conduceau cu scorul de 13-6, datorită unei evoluții de excepție a Yulyiei Dumanska în poarta echipei noastre.
În cea de-a doua repriză Vâlcea a forțat egalarea, însă Craiova a reușit să-și adjudece victoria cu scorul de 25-22.

Îmi felicit echipa pentru acest succes foarte greu. Ne doream o victorie chiar și la un gol diferență, dar a ieșit mai bine. Se cunoaște oboseala acumulată după seria de partide campionat-Cupe europene, dar trebuie să mergem mai departe. Mergem în Danemarca pentru a câștiga și pentru a ne califica în sferturile Cupei EHF”

a declarat antrenorul Bogdan Burcea.

Pentru SCM Craiova au marcat în această seară: Florianu 7, Pricopi 3, Țicu 3, Nikolici 3, Elisei 3, Trifunovici 2, Klikovac 2, T. Popescu 1, Vizitiu 1.