SMART Craiova

(GALERIE FOTO) Baschet. SCM Universitatea Craiova a învins Dinamo București

Primul eveniment sportiv din anul 2020, disputat sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Craiova, între SCM Universitatea Craiova și Dinamo București, a însemnat și prima victorie a echipei craiovene.

Craiova a învins Dinamo București cu scorul 92-88, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 12 a Ligii Naționale de Baschet Masculin – Grupa Valorică A. Ambele echipe au după această partidă patru victorii și opt înfrângeri.

Echipa craioveană a condus detașat prima parte a partidei și a închis sfertul cu scorul de 31-20. Dinamoviștii au redus însă diferența de pe tabela de marcaj, astfel că la pauză scorul a fost 50-46 pentru Craiova.

Oaspeții au trecut în avantaj în prima parte a reprizei secunde, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc aveau avantaj minim pe tabela de marcaj.

Din echipa SCM Universitatea Craiova s-au remarcat Tyler Laser care a totalizat 23 de puncte, Monyea Pratt – 16 puncte, Porter Troupe 16 puncte și Dragoș Diculescu – 11 puncte.